Dla Rodziców 6. latków
14 listopada 2013 roku weszła w życie tzw. ustawa sześciolatkowa nakładająca na dzieci sześcioletnie obowiązek nauki szkolnej.
Zgodnie z zaleceniami zawartymi w ustawie:
Ze względu na zróżnicowanie wiekowe – w szkołach podstawowych, w których utworzony będzie więcej niż jeden oddział klasy pierwszej – dzieci będą dobierane do poszczególnych oddziałów klasy I według wieku, począwszy od najmłodszych. Pozwoli to na tworzenie klas z dzieci jak najbardziej zbliżonych wiekowo.
W trosce o zapewnienie jak najlepszych warunków do rozwoju i nauki Minister Edukacji Narodowej Pani Joanna Kluzik – Rostkowska podkreśla prawa dziecka sześcioletniego do:
Zwiększy się również rola świetlicy szkolnej. Będą z niej mogły korzystać zarówno dzieci „zapisane” jak i te, które nieregularnie będą chciały tam przebywać. Zajęcia w świetlicy mają być różnorodne i obejmować m.in. pomoc w odrabianiu lekcji oraz zajęcia o charakterze sportowym.
Dzieci prawidłowo rozwinięte pod względem intelektualnym, społeczno – emocjonalnym oraz fizycznym są gotowe do rozpoczęcia nauki szkolnej. Osiągnięcie takiej gotowości nie jest gwarancją sukcesu a jedynie zapewnia dobry start do zdobywania wiadomości
i umiejętności szkolnych.
Jeżeli rodzice mają obawy, że dziecko nie poradzi sobie w szkole wówczas mają prawo
do odroczenia obowiązku szkolnego, po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej. Ponadto, już po rozpoczęciu nauki szkolnej mogą złożyć wniosek do dyrektora szkoły o cofnięcie pierwszoklasisty do klasy zerowej.
Rodzicowi w ocenie gotowości dziecka pomóc powinna tzw. diagnoza przedszkolna przeprowadzona w przedszkolu (dwukrotnie, na początku realizowania obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego oraz po kilku miesiącach, wiosną). Na tej podstawie nauczyciele i rodzice oceniają stopień gotowości dziecka do podjęcia nowych, szkolnych wyzwań.
Wskazaniem do sprawdzenia gotowości szkolnej może być:
W przypadku wątpliwości zapraszamy Rodziców do skorzystania z konsultacji z psychologami, pedagogami i logopedami na terenie naszej poradni (po uprzednim umówieniu się).
tel. 42 239 -77 – 88 – zapraszamy
UWAGA !!!
Uprzejmie informujemy, że od dnia 2 stycznia 2014 roku poradnia będzie miała nowy numer telefonu
42 239-77-88